Další rok za mnou

Od mýho posledního "narozeninovýho" postu uběhl další rok - včera měl můj GoodData účet 5. narozeniny.

V jednu ráno mi zvoní mobil a volá kurýr z DámeJídlo, že má pro mě překvapení - od Pavla Doležala dorazil šampus. Sice mám horečku a jedu hodně sólo party v posteli, ale trochu dojatej jsem! 

Za ten uplynulej rok nebyl den, kdy by se mi nechtělo do práce a největší zásluhu na tom maj lidi v Keboole, bez kterejch bych dělal v TESCO na pokladně. Díky!

Vhodný moment se ohlédnout za uplynulým rokem. Bez chronologického pořadí:

  • Začali jsme mluvit s kýmkoliv kdo má potřebu analyzovat data - už primárně neprodáváme GoodData, ale pomáháme připravit data k analýze. Komukoliv, i kdyby si chtěl kreslit vlastní grafy v highcharts.com - hrajeme pro klienta a kopeme za jeho analytiky.
  • Do Keboola Connection zabudováváme další a další cesty, jak dostat data do jakéhokoliv BI. Vedle GoodData podporujeme dneska Tableau a Chartio a plánujeme zapojit podporu pro Birst, RJMetrics a Anaplan. Rád bych tam brzo měl i SAS. Pokud si něco umí sáhnout do DB, CSV z disku nebo z URL, dodáme tomu data už dnes.
  • V tichosti jsme spustili "Aplikace", které zatím obsahují naší juvenilní komponentu "LuckyGuess" a transformační šablony, zrychlující denní práci. V budoucnu bysme rádi podporovali de-facto cokoliv, co přináší uživatelům/analytikům přidanou hodnotu tím, že "nějak" analyzuje data. Pokud někdo dovede dodat analytickou aplikaci v Dockeru, jsme nejlepší místo na její monetizaci - my máme výpočetní výkon, klienti mají u nás svoje data... Stačí to spojit. Dneska náš LuckyGuess používá primárně R a umí základní věci jako poznat vztahy mezi tabulkama, poznat datové typy, najít závislosti mezi sloupečkama ("rekni mi, které výdaje mi přinášejí nejvíce zákazníků") a nebo umí hledat seasonalitu v nákupních zvycích, čímž vám tipuje, kdy konkrétní zákazník znovu nakoupí (a vy za ním pošlete 2 dny předem obchodníka). Na dalších aplikacích makáme!
  • Vrátil se nám po 2 letech z Japonska Marc Raiser. Když odjížděl za neodolatelnou nabídkou do Fujitsu Mission Critical Systems Ltd. (zpracovávat data z průmyslových zařízení a nad nima dělat A.I.), říkali jsme ze srandy, že tam jeden na stáž. Máme ho zpět a přidává se k vývoji LuckyGuess komponent!
  • Pomalu finišujeme masivní přepis do kompletně asynchronního chování. Dává nám to neomezený výkon v horizontálním škálování.
  • Martin Karásek nám namaloval nový design našeho UI. Už nebudeme jen holý Bootstrap! Při implementaci Martinova designu zároveň děláme nový koncept UI, kdy je vše jen jako SPA aplikace, která jako klient volá naše API. Kdokoliv (typicky náš partner) si to může vzít, přebarvit, přejmenovat a provozovat u sebe - takový easy whitelabeling). Sneak peek UI pro Transformace:

  • Zorganizovali jsme první Enterprise Data Hackathon
  • Trháme od sebe produktovou a servisní část firmy; kluci co dělají Keboola Connection už nemají žádného přímého zákazníka - vše se dělá přes partnery, kterých je aktuálně 7. Partnerem je někdo cizí, kdo má v datech svůj vlastní business a od nás si kupuje technologii. Za poslední měsíc za náma přišli sami od sebe 4 další firmy.
  • S Milanem jsme přibrali Pavla Doležala - je náš třetinový společník a má za úkol kopat za rozšiřování partnerské sítě. 
  • Odešel Vojta Roček a vydal se vlastní "BI" cestou. Dneska je zaparkovaný v Rockaway kde "formátuje" lidi, aby správně přemýšleli o datech. Keboola Connection tam podle všeho prorůstá všemi směry.
  • Máme hotový extraktor-framework - prostředí ve kterém třetí strany mohou psát extraktory na data. Nám samotným zabere napojení na nové API asi 1/2 dne.
  • Finišujeme aplikaci, co umí načíst Apiary Blueprint a tím se naučit ošahávat jakékoliv API, které má v Apiary dokumentaci.
  • Připravujeme "schémata" - možnost pojmenovat data standardní nomenklaturou. Taková "datová ontologie". Díky tomu bude možné psát chytřejší Aplikace, protože roboti budou rozumět významu dat.
  • Uvádíme do života TAGy - formu dialogu mezi váma, náma a datama. Stačí dát sloupečku v datech tag "location" a lusknutím prstu dostanete ke každé adrese data o počasí. Když řeknete že je nějaký sloupeček "currency" obratem vám data přepočítáme do zvoleného kurzu. Atd...
  • Stále je nás cca 25 - svižně rosteme, aniž k tomu potřebujeme další a další lidi.
  • Pro Zendesk jsem udělali online kurzy na Zendesk Insights
  • V Kanadě jsme se přestěhovali do nového kanclu
  • Publikujeme co nejvíc věcí jako opensource. Pokud to dává smysl, chceme to i zadarmo provozovat. Konvertor JSON2CSV je první vlaštovka (více zde). Líbilo by se mi, kdybysme ještě časem zadarmo provozovali nejvíc trendy extraktory.