"Hrdinové" na Facebooku - schvalování trestného činu

Včera běžela na FB "diskuse" kolem mrtvých uprchlíků nalezených v náklaďáku v Rakousku. Rozjíždeli to tam takový "ty správný češi", co "jejich děcka běhaj spokojeně na hřišti, oni choděj v neděli do kostela (křesťanský tradice #FTW), pomáhaj sousedům, sbíraj bobky po pejskách, tříděj odpad, apod.". A samozřejmě kdokoliv né dost českej je pro ně ohrožení - chápu že maj naděláno v gatích, nicméně způsob jakým svůj nezvládanej strach ventilujou, je lehce k zblití

Pak tam jeden komentující hrdina, co by všechny postřílel, upekl a uplynoval, dostal decentní info že by mohl jít na 3 roky podávat mejdlo do sprch, což hrdině glosoval slovy "Sluníčko, táhni do háje." - a že prej nic mazat nebude. To už stálo za test - do komentáře putuje screenshot z mobilu

Hrdinové se postupně odtagovávaj a ráno už je celej blitko-post stáhnutej. Nejhlasitější aktéři jsou podle svejch profilů řidiči kamionů, možná maj zkušenost s "nájezdama" uprchlíků na jihu, možná si ani neuvědomují, jaký sra*ky vypouštěj. Mě z toho docela mrazí v zádech a jsem rád že se najdou pohotový lidi, co vyšvihnou trestní oznámení na 

§ 365 - Schvalování trestného činu
§ 364 - Podněcování k trestnému činu
§ 403 - Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka

opatří ho screenshotama a pošlou do světa. Trestní oznámení na tuhle "kauzu" je k vidění tady

Je dobrý si uvědomit, že radovat se ze zabití 71 lidí není cajk a je super, že na to náš trestní řád pamatuje. Pokud narazíte na podobnou rakovinu, stačí vzít "naší šablonu" a v Google Docs dát "File > Download as". Autora trestního oznámení tady nechám bez "credits"

Uf, tvl... Hotový obludárium :-( Nicméně pořád věřím, že normálních lidí je podstatně víc. Nejenom tohle mi dává naději, že se všichni nezbláznili.

UPDATE: V komentářích různě píšete že to je neprokazatelný, apod. Narazil jsem na tohle "Za schvalování atentátu na české vojáky dostal komunista podmínku" - napsal slinty na svůj facebook... a dneska je pravomocně odsouzenej.
42 responses
Ja si nejsem uplne jisty. Trestneho cinu se dopustil ten, kdo uprchliky do auta nalozil a jeho ciny tam nikdo neschvaluje. Spis me trochu mrzi, ze u nas neexistuje svoboda slova. At si kazdy rika co chce, aspon pak idiota clovek okamzite pozna, nez kdyz lidi ve strachu drzi hubu, aby je nahodou nejaky uvedomely bonzak nenapraskal.
@Jaroslav Růžička: svoboda slova je, že můžu říct "nás prezident chodí jako opilec a při svoji kampani lhal!". Dřív bych za to mohl jít do lochu... Jinak svoboda slova nijak neotvira možnost lidi pomlouvat (trestní oznámení pro pomluvu) nebo křivě obviňovat, apod. Vůbec mi nevadí, že tu lidi uprchlíky nechtějí - to je jejich právo! - vadí mi, že hecujou ostatní v jejich střílení, fňukají že je Adolf Hitler mrtvej (a nevyřeší "to" za ně), apod. Jinak řečeno, svoboda slova nemá s timhl nic společnýho. Blbá dal poznáte, toho bych se nebál!
Lidé jsou frustrovaní, protože mají pocit, že je nikdo neposlouchá a obracejí se k extrémistům, protože ti jsou ochotní o problému aspoň mluvit. Tak zkusíme z moci úřední víc utáhnout obojky, třeba je to postaví do latě. Je tohle opravdu správná cesta? Schladíte si žáhu, protože někdo napsal na FB něco, co se vám nelíbí (a to je opravdu asi tak všechno co udělal, společnskou nebezpečnost tady hledám dost těžko) a vy na něj můžete vytáhnout státní bič a radovat se, jak jste mu to natřel. Otázka je, co jste vlastně dokázal. Změnil jste názor těch lidí? Pomohl jim od frustrace? Je teď menší šance, že je potkáte na demonstracích? Nebo že nějakého imigranta napadnou? Nebo jaký to vlastně mělo celé smysl?
Dobrý den. Zcela jistě nejsem pro to, aby se uprchlíci vraždili. Ale jsou věci, které mě zaráží. Neustále se píše a mluví o tom, jak je nutné uprchlíkům pomoci. To je však řešení následků ! Nikoli příčiny. Předkládají se nám snímky rozbombardovaných měst, ale nikdo neuvádí kdo a proč tyto města bombarduje. Pokud uvěřím, že spojenci bombardují určité oblasti z důvodu nebezpečí islámského radikalismu, pak k nám přichází islámští radikálové. Pokud k nám nepřichází radikálové, pak spojenci bombardují nevinné lidi. Je zvláštní, že nás za přístup k běžencům kritizují také ti, kteří svými bombami běžence vyhání z jejich domovů. Zvláště když nejde o radikalismus, ale o ropu a jiná nerostná bohatství. Otázkou je, proč naše zákony dovolují stíhat a trestat ty, kteří odmítají nést důsledky ziskuchtivé války a nepamatuje na ty, kteří podporují vraždění pomocí bombardérů.
Proč je Petr Šimeček stejná kurva jako ostatní hrdinové na facebooku: 1) Využívá témata mrtvých uprchlíků, aby se zviditelnil a zvedl návštěvnost své ubohé stránky. Je tedy úplně stejný jako ti, proti kterým bojuje. 2) Udává jako Karel Čurda, jelikož atentát na Heidricha byl přeci také trestným činem. 3) Absolutně přehlíží fakt, že ústavní zákon o svobodě slova je nadřazen pouze trestnímu zákonu schvalování trestného činu. 4) Je nejspíš hysterická buzna. Howg
Bohužel musím souhlasit s vyse uvedenimi články, protoze ti lidé mají naprostou pravdu je opravdu svoboda slova. Toto trestní stíhání už tu bylo, za totality . Tento zákon je neplatny 158 zákona c 141/1961 po přestupu v 1989
Díky, že jste vyřešil za mě starost. Zrovna jsem chtěl poprosit právníka, aby tu šablonu udělal.
Naprosto mě šokuje, že se tady vůbec dohadujeme o tom, jestli nacismus a vyhlazování jisté části populaceje v pořádku nebo není!!! Nakonec se tady ještě začne prosazovat názor, že Hitler to vlastně udělal dobře a že je to bylo v pořádku nebo co jako???
Pojďme se na tu svobodu slova podívat, pane Růžičko (a ostatní mudrlanti). Co kdyby se nedej bože stalo, že se vašemu známému přihodí autonehoda. Vyjde o tom článek na Novinkách a do komentářů někdo napíše: "O jednoho hajzla míň. Zasraní židi, teď si najdu všechny jeho známý a vyřeším to s nimi stejně. Jako strýček Hitler!" To je jedno, jestli nejste Žid. Tyhle lidi taky nezajímá, že šlo o rodiny s dětmi a ne islámské radikály. Bil byste se dál za svobodu slova a nebo byste podal trestní oznámení? Jsem si jistý, že já bych udělal to druhé. A nebo co třeba tohle... Jedna moje dobrá kamarádka pochází z rodiny muslimského imigranta. A já jsem tedy podle některých kolaborant, který si zaslouží umřít s nimi. Ono se to krásně mluví o svobodě slova, když se tyhle výblitky netýkají přímo vás nebo vašich známých...
Hysterické provolávání "fašouni, fašouni!" a pak schovávání se pod mámy (právní) sukýnku, volání po omezení svobody slova, démonizování kohokoliv, kdo zástupy imigrantů tupě nevítá bez vize jak s nimi naložit dalších 10, 20, 30 let - to není řešení ani zlepšení vyhrocené situace. To je jen další přispívání k polarizaci napětí. Ti takzvaní "sluníčkáři" se prozatím projevují jako mnohem méně demokratičtí a víc fašounci, než odpůrci imigrace. Oni totiž narozdíl od křiklounů na FB (kteří reálně nepodňecují a nekonají samozřejmě vůbec nic) svobodu slova skutečně aktivně omezují. Ohánění se tím, že někdo napsal "Hitler" v zemi, kde je legální KSČ hrdě se hlásící k totalitní minulosti - a ke které má ostatně řada levicově orientovaných #přijímačů ideově blízko - fakt neberu jako relevantní.
Jsem dostal hlad, nevíte, kde přesně u nádraží mám hledat samopal?
Ah tak, takže fašistou jsem vlastně já :-D :-D To je dost dobrý vtip, ten se povedl :-D No jo, jenže my si tady říkáme, že máme právní stát. A fašismus je podle našeho právního řádu považován za nelegální ať už tady máme svobodu slova nebo nemáme. Věřím tomu, že ve chvíli, kdy komunisté začnou hlásit ve svém volebním programu, že vyhladí všechny cikány, tak to nebude dlouho trvat a nějaký ten zákon se jich tady taky dotkne. Krom toho bych uplně stejně mohl říct, že tak jak tady máme svobodu slova, tak tu máme úplně stejnou svobodu vyznání. Takže někdo je křesťan, někdo protestant, někdo žid, někdo muslim a někdo nevěřící. Nevidím na tom nic, co by bylo v nepořádku.
S článkem souhlasím - jen je škoda, že u nás nefunguje morální soud. Vše ženeme přes práva a nepráva.... Je to zvláštní, ale i Ti diskutéři, co tak zrůdně plkali na Facebooku jsou obětí naší neschopnosti se dostatečně odvracet od zla a špatných věcí. Celé naší společnosti. Jinak i jejich postoj (frustrace) se dá pochopit. Ale je nepřípustné, aby se frustrace v této společnosti řešili zrovna takto - a třeba právě i obracením se na extrémisty.... V naší společnosti je cosi hodně schnilého a uprchlíci přicházejí, aby nám dali šanci vyprat si naše špinavé prádlo. V ideálním světě bychom došli osvícení a pochopili, že tím největším nepřítelem jsme si sami...
Díky všem za komentáře! I "hysterická buzna" od Gordona Freemana potěší :-) Vůbec si tady netroufám řešit uprchlickou krizi. Vnímám každej rozumnej a neagresivní názor, ať je pro či proti. To co je teď problémem je zbytečná a nebezpečná agresivita, proti který je potřeba se postavit. Glorifikace rumunskýho gangu, co zavraždí rodiny s dětma, je totální úlet a odsouzení podobných testamentů je moje (a věřím že i vaše povinost). Nemusíte podávat trestní oznámení, ale bylo by pro tuhle společnost (aka "vaše děti") super slyšet z vašich úst, že je to zlo!
Bil bych se dal za svobodu slova, ta totiz bud je a nebo neni. Ten komunista, co oslavoval atentat na vojaky, je tupe hovado, ale soudit ho za to? Trestat se maji ciny, myslenky a nazory jsou trestne jen v nesvobodne spolecnosti (coz ta nase bohuzel je).
§ 403 - Založení, podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka A co je islám pánové? Sluníčkové náboženství nebo co? To tady prakticky schvalujete. Uvědomujete si to. Ještě, že jste ten paragraf tam dali, aspoň jsem to nemusel hledat.
mirne nespravne, hodne kontraproduktivni
K updatu bych poznamenal, že skutečnost, že člověk může být odsouzený jen za názor (jakkoli s ním můžu stokrát nesouhlasit) mě děsí daleko víc než "xenofobie" Čechů. A že nad tím ještě plesáte, protože to konečně státní aparát natřel někomu, s kým nesouhlasíte, to je podle mě moc špatně. Plesáte stejně nad tím, jak podobným způsobem (a jistě zcela dle litery zákona) zavírá ústa svým kritikům třeba Rusko nebo Čína? Nebo se necháváte ukolébat tím, že tyhle názory se liší od těch vašich, takže je všechno v pořádku, protože u nás je zákon na straně těch "hodných"? A pokud se změní zákony, změní se tím i Vaše přesvědčení?
Vážený pane. Též chodím v neděli do kostela. Ovšem polovina mých příbuzných zahynula v koncentračních táborech. Tak teď podle Vaší též nesnášenlivé logiky nevím, zda se nemám začít za jedno nebo druhé stydět. Vy prostě nesnášíte rasisty a černochy, že?
@jakub Císař: ta věta je ironie. Dám to radši do uvozovek.
@A.J. Islám je náboženství. A vysírat se do něj, na to zase pamatuje paragraf o "hanobení rasy, národa a přesvědčení". @David Dirga: nad ničím neplesám, naopak se pohoršuju nad agresivitou a zlobou. Rusko a Čína je totalitní stát kde není svoboda slova.
Až se tu strhne pořádnej šrumec, jakpak asi skončí práskači... ?
@Práskač: povídej, anonymní hrdino!
Takový to, když práskač někomu vyčítá anonymitu...
Nebo, když ironické oslovení "hrdino" používá někdo, kdo na jiné posílá ozbrojenou státní moc. Co bys dělal bez fízlů, hrdino?
@Práskač: bez fízlů bych dělal pořád to samý. a co bys dělal bez ochrany anonymitou, hrdino? Taky bys tady machroval? Pod svým pravým jménem? :)
Bez fízlů bys vyhrožoval fízlama. To dává smysl. Ty budeš intelektuální elita, viď?
@Práskač: fór je v tom, že fízlama nevyhrožuju. Co ty? Máš odvahu říct svůj názor pod svým jménem? Můžem dát třeba Skype a můžeš mi říct, co tě straší a proč se chováš tak vyděšeně. Docela by mě to zajimalo!
A bez fízlů bychom se tu ani nesešli, protože by nevznikl tenhle článek...
@Práskač: no a? Tak co, neutíkej a nebuď posera! Máš na to? Říct mi do očí že mnou opovrhuješ, protože jsem se postavil týpkovi co by rád mraky lidí poslal do plynu? Co oslavuje Hitlera, za uplynování židů? Uvědom si, v jaký rovině tyhle názory jsou... Tvoje rodina na tebe bude pyšná! Pojď do toho! A jestli na to nemáš, tak jdi radši spát a budeme mít oba klid.
David Dirga, Jaroslav Ruzicka, Farseeker, Gordon Freeman, Johnny Claims a jiní KOKOTI. Uvědomte si laskavě, že svoboda slova je PRÁVO nikoliv NÁROK. Takže říkat si může co chce, kdo chce, POKUD (POKUD DOPRDELE POKUD - CHÁPETE TO?) to nenarušuje nějakou jinou svobodu/právo někoho jiného. Takže když já napíšu, že Jaroslav Ruzicka je KRETÉN IDIOT DEBIL A PIČUS, protože se ohání ústavou i když absolutně netuší, jak funguje, tak jsem pravděpoboně porušil nějaké jeho právo / svobodu (třeba na důstojný život). Svoboda slova, stejně jako jakékoliv jiné právo člověka má spoustu omezení. Praktický příklad pro debily: Situace: Vběhne člověk A se sapíkem do hospody a začne řvát "Všechny vás tady zmrdi postřílím a začne střílet okolo sebe". Člověk B ho zezadu sejme pálkou, kterou pro tyto případy nosí v náprsní kapse. Ó hrůzo, člověk B omezil svobodu projevu člověka A, protože ho nenechal dopovědět jeho prohlášení. Ó hrůzo největší - člověk B dokonce omezil právo člověka A na život... Praktický příklad pro debily 2: Situace: Pokaždé když člověk A potká člověka B začně na něj řvát "Jak tu půjdeš sám, tak ti podříznu krk jako slepici". Jednoho dne člověk B rozbije člověku A hubu, aby byl konečně ticho. Ó hrůzo omezil tak jeho svobodu projevu... Takže znovu pro všechny, kteří se ohání ústavou, svobodou projevu a listinou základních práv a svobod, buďte tak hodní a jděte si ji kurva PŘEČÍST. Tady je odkaz http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html A pro ty, co neumí otevírat odkazy tak: článek 4: (2) Meze základních práv a svobod mohou být za podmínek stanovených Listinou základních práv a svobod (dále jen "Listina") upraveny pouze zákonem. (3) Zákonná omezení základních práv a svobod musí platit stejně pro všechny případy, které splňují stanovené podmínky. (4) Při používání ustanovení o mezích základních práv a svobod musí být šetřeno jejich podstaty a smyslu. Taková omezení nesmějí být zneužívána k jiným účelům, než pro které byla stanovena. MEZE! David Dirga, Jaroslav Ruzicka, Farseeker, Gordon Freeman, Johnny Claims - Vidíte to slovo vy kokoti? MEZE Dopiči!!! To není jen taková ta věc mezi poli. Je totální kokotina říct, že svoboda slova "je nebo není". Jaký je reálný smysl omezení svobody slova (například na to, že je zakázno podněcovat rasovou a náboženskou nesnášenlivost)? Protože opakovaná lež se stává pravdou. Kdeco se může zdát neškodné až do okamžiku než tomu začně věřit dost lidí a jakmile tomu začně věřit dost lidí, tak už se to velmi těžko zastavuje. Z tohoto zcela praktického důvodu se nesmí říkat, že to Hitler dělal dobře, protože až tomu začně věřit dost lidí a tu plynovou komoru opravdu znovu postaví, tak už bude stačit jen ukázat prstem na ty kteří do ní mají jít a bude velmi težké ji zbourat. Protože prostě bude existovat přiliš mnoho lidí, kteří budou věřit tomu, že plynová komora je skvělé řešní všech jejich problémů. Opačný příklad: vetšina lidí u nás věří tomu, že Radovan Krejčíř je super podnikatel. On je to přitom mafián a (asi) vrah. Nicméně říkat, že RK je podnikatel není zakázané, protože to nijak neohrožuje celou společnost (maximálně to způsobuje jisté zmatení).
@Ondřej Popelka: líp bych to neřekl!
Já prostě vidím problém v tom, že pro vás morálka = zákony. Pokud najdu oporu v zákoně, mám automaticky pravdu a moje chování je morální, ergo je morální poslat na někoho policii. Mimochodem pozastavování se nad tím, jakým způsobem ironicky používáte slovo hrdina je na místě. Pokud je ale morálka (významné části) společnosti v rozporu s právem, dostanete se do situace, kdy najednou roste podpora extrémních stran - a to zcela demokratickou cestou. Protože slibují, že ty zákony změní a uvedou do souladu s tím, co jejich voliči považují za morální. Což není apriori zrovna posílání lidí do plynu, ale třeba ústup od extrémního pojetí humanizmu, o kterém si třeba já myslím, že na něj evropská společnost brzo dojede. Je smutné, že alternativy nenabízí strany, které jsou přijatelné pro řekněme středového voliče. Protože sociální tabu, protože politická korektnost, protože kritika je lepší onálepkovat jako nácka a poštvat na něj státní aparát. Jenže se vám pak může stát, že ty zákony (ať už trestní nebo ústavní) vám pod rukama zruší. A mě by jen zajímalo, jestli z nich pak budete stejně zapáleně citovat, když například budou silně represivní vůči cizím státním příslušníkum na našem území. Protože pokud to, co dokážete odcitovat ze zákona, je dostatečný argument, tak byste měl.
@Šimeček: Cože? Ty ses nekomu postavil? A já vůl si myslel, že jsi šmatlal rukou po telefonu... @Popelka: Jsi tu skoro vyblil diplomku na free speech :-D Svoboda slova je právem nikoli nárokem, protože po nikom jiném nic nevyžaduje. Prostý důsledek definice... V relativně svobodné zemi jako USA je svoboda slova omezena jen tehdy, je-li jejím cílem vyvolat bezprostřední protizákonnou činnost, a to jen tehdy pokud opravdu hrozí, že takovou akci vyvolá. Tudíž šibenice na demonstraci je podle toho zcela ok, stejně jako kecání o plynových komorách na FB. "Praktický příklad pro debily" je úplně skvělý:-D Ten chlap se samopalem v ruce má se svobodu slova společnýho co? Je snad samopal slovem? "vetšina lidí u nás věří tomu, že Radovan Krejčíř je super podnikatel" Tovyžejóó :-D Svoboda slova buď je nebo není. U nás není kvůli komunistům jako ty nebo Šimeček. Vtipné na tom je, že nechápete kontraproduktivnost.
@David Dirga: morálka != posílat lidi do plynu. Tady nejde o svobodu slova... Se zbytkem co jste napsal souhlasím (přilnavost k extrémním stranám, fail politiků, apod.) ! @Práskač: tak jsme se přes tykačky a urážky dostali k tomu, že vás frustruje nesvoboda slova. Já si myslím že tu svoboda slova je a na tom to mužem spolu utnout, ne?
Je malá poznámka k té diskutované svobodě slova (i když o tu tady vlastně nejde): Jak tu někdo psal už někdo přede mnou, jde o hranice. Hranice toho, co ještě je OK a co už OK není. A pokud někdo (Petr Šimeček) má pocit, že výroky někoho jiného (Michal Pavelka) jsou za tou hranicí, od toho tu máme prostředky, jako je trestní oznámení, zákony a soudy. A soud, ten ať rozhodne, jestli má pan Pavelka právo říkat, že Hitler byl pašák, nebo jestli má pravdu pan Šimeček, který říká, že pan Pavelka takové právo nemá. Myslím, že tu nikdo nechce omezovat svobodu slova. Jen se z toho stal zástupný problém, když jedné z názorových stran dojdou argumenty.
6 visitors upvoted this post.