Témata za březen 2015 (1/2)

2.3. - Gartner vyhodnocoval cloud providery podle toho jak jsou vybaveni pro poskytování služeb ve 4 oblastech: application development, batch computing, cloud-native applications a general business applications. První je Amazon AWS (93.6% možných bodů), druhý je Google (72%), třetí je Microsoft (70.4%) a čtvrtý je Rackspace (69.8%). IBM, HP, GoGrid, VMware a spol se pak na první čtyřku dívají z hluboké propasti. Zdroj tady. Trochu nefér úsudek by mohl znít, že AWS je dneska nejlepší cloud.

3.3. - Elasticsearch (vynikající nástroj na zpracování nestrukturovaných dat) oznámil partnerství s Google Compute Engine - je tak možné ho spustit téměř jedním kliknutím. Zdroj tady. Kdo si chce Elasticsearch pustit jinde než v Google Cloudu, měl by asi začít s Karmihocookbookem”. FRESH NEWS: Elasticsearch koupil jednoho z nejlepších poskytovatelů SaaS Elasticsearch (http://found.no) a společně se přejmenovali na Elastic.

4.3. - RefinePro jde ven z privátní bety. Více tady. Nejzajímavější na tom proč mít RefinePro (aka OpenRefine) v cloudu, je možnost spolupráce více lidí - viz http://refinepro.com/blog/refine-multi-user/

4.3. - IBM koupilo AlchemyAPI, mojí oblíbenou službu na NLP (zdroj), a zařadili jí do portfolia IBM Watson. Díky tomu jsem se na Watsona prvně podíval a musím říct že docela super. Zajímavé například je, že umějí vzít váš text a přeformulovat ho podle toho, kdo je audiencí. Všechno je zatím zadarmo (beta), kromě detekce osobnostních vlastností (příklad).

6.3. - Vladimír Makovský a Hynek Vychodil (briskat.com) se začali bavit s investorama. Kluci spolu postavili databázi, která je dělaná na mraky konkurentních dotazů co moc nejdou cachovat. Co vím, tak Hynek v Insight Strategy (to Roman Staněk koupil, přejmenoval na GoodData a ohnul tomu kormidlo směrem do cloudu) spolu s Michalem Dovrtělem navrhl MAQL a LDM jako spojující prvek mnoha dimenzionálních dat. Kluci s Briskat.com vylezli z kraje roku (http://padak.keboola.com/13-temat-za-leden-2015), o tom proč je MAQL v GoodData to podstatné, jsem psal víc tady.

10.3. - Dali jsme si u Marca Raisera na chatě první "devel offsite”. Škoda že nedorazil Najloš a Kachna - můžeme jim to říkat 100x, a stejně se na nás vyprdnou :) Pivo teklo proudem a viděli jsme podvodní bagr v Berounce!

11.3. - Spolu s Czechitas jsme spustili registraci na první DataGirls, event kde chceme holky učit BI. Máme 40 míst, Pavel Doležal vyrobil eventbrite se 100 lístkama. Rozebráno to bylo za 3 hodiny. Teď jsem dost napjatej, jaký to bude. Celý to plánujeme jako šňůru vzdělávacích akcí, postupně i mimo ČR (asi kolem těch našich čtyř kanclů, roztaženejch přes 16 časových zón - nad Keboolou slunce nezapadá :-)

11.3. - Plácli jsme si s Elenou Shubik na vzájemné spolupráci. Ladit si to budeme následující 3 měsíce. Elena má za úkol nám začít stavět mezinárodní prodej. Nejbližší téma je samozřejmě UK, kde se spojí s Martinem Lepkou v našem UK kanclu. Moc se na to těším, budou určitě hvězdná dvojka!

11.3. - GoodData pustila na veřejnost, že má první patent - zatím se mi nepovedlo odhalit, v čem je jeho mazanost. Na GoodData je podle mě zajímavé úplně něco jiného (koncept LDM a MAQL jazyka a ROLAP algebry). Přijde mi, že jak jejich sales, tak jejich produkťáci si to neuvědomují - tak jsem zvědavej, kudy to nasměrujou dál. Kluci jízlivě říkaj, že takovýhle patenty začneš tvořit když chceš opticky dělat firmu cennější = exit strategie?

12.3. - Připravujeme pár nových “writerů”, které umožní posílat data do další skupiny BI nástrojů. Díky decentnímu lobby od Jany ze Singapore to vypadá, že dostaneme na testování SAS. Jde nám hlavně o SAS Visual Analytics a SAS Visual Statistics. Podle všeho SAS vyladil cenovou politiku a je v tomhle směru konkureceschopný s Tableau (už podporujeme). Vedle toho připravujeme zapojení Information Builderu, který se hodí hlavně tam kde je hodně dat (obecně čím víc dat, tím víc $$$ u cloud BI řešení) - takže odhaduju sweet spot Information Builderu někde kolem 100+GB k analýze, případně kde je rozpočet $150k na první rok. SAS, Tableau i Information Builder zaujímají celkem fajn místo v letošním Magic Quardantu pro BI:

13.3. - V pátek jsem měl schůzku s Jirkou Žaloudkem a Lukášem Puchrikem z CleverMaps. Pokud to exekutivně dotáhneme, budeme umožňovat jedním kliknutím všem (co u nás mají alespoň vzdáleně data vhodná k retail analytice) spustit CleverMaps. Poprvé jsme se bavili v létě 2014 a to co udělali od té doby za pokrok je úchvatné. Moc stojím o to, aby se povedlo dotáhnout! Tenhle typ (vizuální) analýzy chce každej větší e-shop a každej kdo má víc než jednu trafiku a alespoň elementární podnikatelský ambice. Jirka říkal, že je na dosah možnost si definovat vlastní metriky v polygonech v mapě, takže "podíl slevy na nápojích vs slevy na pečivu, podle velikosti zadlužení obyvatel v daným regionu" je na dosah. CleverMaps má dneska zajímavé mapové podklady v ČR a UK, na dalších krajinách makají.

Telegraficky:
  • v kanclu v Singapore mají první podepsanou smlouvu a asi 4 dost zajímavé příležitosti. Stále platí, že hledáme někoho lehce technicky zaměřeného (nebojí se ovládat REST klienta, umí SQL a zvládne se naučit základy R + mu to pálí, není línej a kope víc za úspěch klienta než sebe), kdo by se v Praze vytrénoval a odjel tam alespoň na 2 roky pracovat.
  • spustili jsme Google Drive Writer (Miro Čilík backend, Tomáč Kačur UI). Kromě toho že je teď možné zapojit lidi do ručního čistění (data se nasypou do Google Drive, lidi je nějak upravují a z jiného sheetu se tahají extraktorem zpět - super třeba pro unifikaci číselníků), může si tam kdokoliv sypat data jakoby do archivu (klidně co den to vlastní export do nějakého adresáře - Google Drive stojí $9 za 1TB) a nebo tímhle způsobem budeme moct poslat Tableau Data Extract (aka TDE) soubory komukoliv přímo na desktop. Podporujeme zápis do Sheetu a nebo do souboru.
  • Kachna udělal na jeho Generic Extraktoru extraktor na GetStat.com a Linkdex.com
  • Pavel s Milanem v Seattle docela zabodovali v Tableau kanclech. Je super, že tam je někdo, kdo požívá foťák, jinak by tyhle momentky zarostly pavučinama :-)
  • vypadá to, že do 3 let už konečně spustíme novej web - škoda že jsme to nestihli dneska, je 30 let výročí .com domén. První doména se jmenovala Symbolics.com! Více k narozeninám .com domén tady.
  • Poměrně zajímavá úvaha, tvrdící že Time-To-Value je nejdůležitější SaaS metrika. Argumenty jako že "switching costs are rapidly approaching zero" mě dost berou za srdce. Všechny produkty/služby by měly podporovat ukončení subscribce tak, aby klient necítil žádný "vendor lock-in". Věřím, že pak nikdy neodejdou (pokud vendor nezačne produk kurvit).
  • sháníme člověka, co má zkušenosti s větší automatizací Amazon AWS