The Stoveman

V Keboole se potkáváme se spoustou firem, které se musí (obrazně řečeno) svléknout do naha, abysme jim mohli pomoct s jejich daty. Pokud na začátku nepochopíme princip na jakém zákazník vydělává peníze, je zbytek naší práce na tenkém ledě. Tímhle způsobem se dostáváme ke spoustě podnikatelských "příběhů".

Nedávno jsem narazil na The Paradigm Project, který se zabývá prodejem kamen do Afriky. Ve skutečnosti jde o kamna na vaření - takže spíš sporáky - ale "kamna v Africe" zní trošku šílenějc :) Podstatné na tom sporáku je, že je na dřevo a je hodně účinný.

Proč v Africe někdo kupuje právě tyhle sporáky? Odpověď je jednoduchá: pokud je sporák účinný, spotřebuje méně dřeva, takže kdo na něm vaří, tráví méně času sbíráním klacků. Účinný sporák šetří čas (peníze) při obstarávání paliva, produkuje méně splodin (meně respiračních problémů = lepší zdraví = peníze) a snižuje počet pokácených stromů.

Dobročinný projekt z kategorie "stavíme školu pro děti"? To si ale neřekli lidi co to tlačí dopředu a vymysleli kolem toho super business model. 

Dobře fungující sporák má menší splodiny než otevřený oheň. Pokud si to necháte spočítat a auditovat, můžete prohlásit, že vaše aktivita snižuje emise CO2 a tím začít generovat karbonové ofsety. Tyhle offsety se dají prodat firmám, které produkují nadměrné množství emisí. Je to docela bizzare business, kolem kterého se točí nejvyfešákovanější konzultanti typu PwC. Mrkněte se na téma "carbon asset management". Existují docela úchylný negativní příklady, kdy třeba čínská firma vyrábějící chladiva vygenerovala $500M v carbon offsetech tím, že instalovala spalovací zařízení za $5M. Takhle velký profit vede k rozšiřování továren jen za účelem generování offsetů, což podrejvá celej systém a trochu to vypadá jako nápad z českýho parlamentu :-)

Naštěstí Africký offsety tímhle moc netrpí. The Paradigm Project sporáky prodává hodně levně (pár dolarů), má síť obchodníků, kteří používají CRM systém komunikující přes SMSky (Afrika = mizerná infrastruktura), prodej pod cenou kompenzuje příjem z offsetů a dotacema od veřejnosti (víc o modelu).

Osobně se mi to moc líbí! Máte nějaký tipy na jiné business modely, které nejsou úplně běžné a prvoplánovité?

"The Stoveman" trailer: