Týdenní digest novinek v Keboola Connection #4

Po 2 měsícíčním odstupu nakopávám "changelog" Keboola Connection na staré koleje. Pojmu to trochu jinak než doposud - raději víc v bodech vypíchnu funkce a novinky, než popisovat moc souvislosti (třeba dostanu míň odpovědí "TL;DR" :-).

Pokud vás něco zaujme, pište dotazy. Pokud budou relevantní i pro ostatní, udělám nějaký broadcast.


Transformation UI

Tři módy Sandboxu

Sandbox je možné vyrobit ve třech módech:

 1. "Load input tables" pouze udělá databázi se všema input tabulkama ze všech transformací (pouštím-li transformaci "ABC", která závisí na transformaci "XYZ", nahraje to INPUT data od "XYZ" a "ABC" součastně).
 2. "Prepare transformation" mód naloaduje input tabulky ze všech (závislých) transformací a aplikuje SQL příkazy ze všech transformací kromě té, která je spuštěná. Sandbox DB tak obsahuje prostředí připravené na copy&paste SQL příkazů. 
 3. "Execute transformation" pak natáhne všechno a vykoná všechno, pouze to nevrací zpět do Storage API


Sandbox Credentials

Pokud vám při vytváření sandboxu spadne browser nebo omylem kliknete bokem pop-up okna, bylo složité zjistit aktuální jméno a heslo do sandbox databáze. Nově je na to v UI vlastní menu:

které komunikuje s Provisioning API. Každý token v Keboola Connection má právo dostat od Provisioning API jednu databázi pro Sandbox a jednu pro Transformaci. 


Transformation API

Tady jen v bodech:

 1. ~2.5x jsme zrychlili exporty SAPI > TAPI; v SAPI je nově pro export parametr format "rfc", "escaped", "raw"
 2. není povolené udělat závislost dvou transformací mezi různýma fázema
 3. sandbox je možné pouštět i na disablované transformace
 4. run mod má nový mód "single" pro rychlé puštění jedné transformace
 5. přidali jsme remote transformaci "Long Text Splitter", která umí rozlámat text a očíslovat řádky
 6. přidali jsme remote transformaci "Hierarchy Reconstruction", která umí sestavit nesourodý řetězec rodič<>potomek" do stromové struktury
 7. přidali jsme json parser
 8. PROPOSAL - za chodu plugovatelné filtery


Storage API

 1. Alias tabulky mohou filtrovat sloupečky ze zdrojové tabulky. Tímhle se velmi rychle dají anonymizovat data, kdy třeba vyhodíte email zákazníka a naaliasujete to do bucketu, který poskytnete třetí straně k analýze. 
 2. V Storage API konzoli je možné filtrovat eventy podle jména komponenty (API konzole našeptává) a/nebo podle unikátního RunID 
 3. V Storage API konzoli při kliknutí na "i" u bucketu je vidět počet řádek a objem všech tabulek, které v něm jsou. Pokud tam jsou aliasované tabulky, počítají se do objemu také. 


Keboola Academy

Kurzy v Keboola Academy úspěšně běží! Do začátku příštího týdne přidáme další pokračování "Report Master" kurzu, kde se trénují MAQL metriky na komplexnějším modelu (shifted count, BY, metrika v metrice, aj.). Vedle toho máme ještě hotový kurz "Dashboard Master", který je zaměřený na stavbu Dashboardů.


GoodData Writer 4.0

GoodData Writer je od základů přepsaný. Má rozšířené API a umožňuje následující věci:

API

 1. umí spravovat uživatele v projektu
 2. umí klonovat projekt (a pak zrcadlit automaticky všechny změny provedené na "master" projektu do všech klonů)
 3. umí nastavovat Mandatory User Filters (MUF)
 4. podporuje Single-Sign-On (SSO)
 5. má mód ve kterém běží fronta vůči GoodData API synchronně (pro správné započítání času v orchestrátoru a notifikace chyb z GD API přes orchestrátor)

UI

 1. je přepsané do Angular JS - postupně odstraňujeme chyby, které tam byly
 2. nová fronta jobů, která vypisuje časy a objemy jednotlivých loadů a konsoliduje logy všech operací pod jedno tlačítko
 3. fronta jobů umožňuje "killnout" neproběhlé joby
 4. vizuální rozkreslení vazeb LDM modelu (BETA)

Idea nového writeru je, že každý obchodník, který prodává vaše produkty, má ve vašich datech nějaké ID a email. Transformacema je možné každého nového obchodníka připravit writeru pro založení do GoodData projektu a nastavit mu MUF, které při každém novém loadu dat writer aktualizuje. Ve spojení s SSO je správa lidí a jejich přístupů k dashboardům naprosto bezešvá a automatická. Nad novám writerem pak sedí náš "SSO kontejner" - viz další část novinek - který to celé zapouzdřuje.


Co se jinam nevešlo

 1. SSO Kontejner (interní jméno "sardinka") - Umožňuje distribuovat uživatelům vybrané dashboardy a nebo dashboard taby, které je možné shlukovat a prezentovat napříč mnoha GoodData projektama. Je to zároveň kanál, jak monetizovat vaše data. 
 2. Pingdom extraktor - Extraktor na data z API služby pingdom.com
 3. DB extraktor - drobné vylepšení a oprava chyb
 4. Podpora VPN - pokud chcete používat DB extraktor, který vysává data přímo z vaší SQL, podporujeme HW VPN v rámci Amazon VPC a nebo SSL VPN OpenVPN
 5. Cloud Search Writer
 6. Widget Magic button - umožňuje umístit na dashboard tlačítko, které spustí Orchestraci - je možné aktualizovat projekt "on-demand"
 7. Tabular widget 
 8. SAPI klient v Angular JS
 9. SAPI cli pro scriptování na serveru
 10. 99,95% byl uptime API za minulý měsíc (aktuální statistiky API zde)


Konec 

-Petr