Při půlnočním šmírování Zendeskovejma ticketama našich analytiků jsem našel report co si udělali v H1. Jmenuje se "neběžící kampaně". Je v něm jedna metrika, pět attributů typu datum, klient, apod. a čtyři filtery (časový období, agentura klienta, atd...).
Vrací to tabulku, která je nejspíš snem každý digitální agentury - přes úplně všechny reklamní kanály vidět "cokoliv". V tomto případě kampaně co neběží. Po delší době je to jeden dobrej příklad, co si nechce nikdo klikat v Tableau, SAPu, BellaDati, Chartiu, periscope.io, RJMetrics nebo v čemkoliv jiným. Rock&Roll multidimenzionálního systému, kterej je potřeba zažít, protože to většina lidí není schopná pochopit.
V modelu, který není záměrně čitelný, se nad žlutýma oválama počítají věci, na které se pak dívá v kontextu zelených obdelníčků:
Karel Semerák z H1 si naklikal report, a nejspíš aniž to tuší, rozjel megasoukolí, který na základě fyzický podoby dat, logickýho modelu, definice metriky a kontextu reportu vygenerovalo 460 řádek SQL kódu nad datawarehouse, který H1 projekt pohání. Když si představíme že tam sedí člověk a má tu tabulku udělat ručně (ignoruju neřešitelný objem dat), bude muset udělat spoustu úkonů. Každý takový úkon (podívej se do Skliku, najdi tam aktivní klienty, sečti jejich kampaně, zkontroluj v CRM zaplacenost, vytvoř pracovní pivotní tabulku...) by pak mohl reprezentovat jeden obdelníček v tomhle obrázku:
Těch úkonů je 90. Při ruční práci některý zabere minutu, jiný 3 dny. Zadat to konzultantovi z Teradata je na týden vysvětlování, expertovi na IBM Cognos pak na dva... dodání samozřejmě "už" ke konci příštího kvartálu, faktura minimálně s pěti nulama.
Well played, GoodData & multi-dimensional BI!
Kalkulačku pro počítání návratnosti získání odpovědi na neběžící kampaně nechte v šuplíku, podobných reportů má H1 dneska přes 400 - vyrobit to v Excelu vyžaduje desítky hodně zapálených neomylných Excel profíků. Podobnou pracovní sílu jsem viděl naposledy asi 3 roky nazad v OMD - kancl jako kráva a všichni smažili pivot tabulky. Pokud vás zajímá pravděpodobnost se kterou vás naše "data AI roboti" nahradí, tady je na to kalkulačka.
Karel Semerák z H1 je samozřejmě v klidu, protože on je ten co nad datama přemejšlí, místo aby trávil čas jejich chroustáním! Nicméně až se vaše P&L zeptá, jakou efektivitu měli agenturní headcounti... Vždycky je čas dát lidskejm robotům šanci začít (v případě digitální agentury například místo copy&paste mezi Sklik reportem a Excelem) kreativně používat hlavu za účelem pobití konkurence, ne?