Před pár měsícema jsem napsal blogpost "Čím je GoodData výjimečná?". Hodně jsem se od té doby snažil připravit popis něčeho víc reálného. Bohužel jsem často narazil na zákaz publikovat cokoliv, co děláme. Paradoxně nám klienti nezakazují o "jejich" GoodData mluvit kvůli strachu z odhalení reálných čísel, ale kvůli snaze nenavádět konkurenci k podobnému chování ("čím později ostatní na trhu napadne používat GoodData.com, tím víc času budeme mít k upevnění naší pozice").
Vykupto.cz naštěstí netrpí nedostatkem sebedůvěry a domluvit s nima nakouknutí pod kalhoty nebyl vůbec problém. Díky za to patří především Jiřímu Musilovi, který ví, že "data rocks", a tak si sehnal Petra Homolu. Petr do Vykupto.cz nastoupil hned po škole (diplomku psal na "Vybrané metody pro aplikace pokročilých analytik v prostředí Cloud"). Petr za svoji práci dostal cenu děkana, i přesto, že to podle všeho bylo psaný v pivnici :)
Petrovou úlohou byla hned od začátku péče o firemní analytiku a vznikající GoodData projekt. Do doby "před Homolou" byla firma řízena na základě reportů, které byly naprogramované in-house a pokrývaly základní metriky. Reporting postrádal složitější pohled na data jako celek a jakékoliv změny vyžadovaly zapojit programátory. Cokoliv měnit bylo drahé a neflexibilní, často i na hranici realizovatelnosti. Od GoodData očekávali platformu, nad kterou si postaví vlastní analytický BI projekt, ve kterém spojí svá fragmentovaná data dohromady.
Do implementace se pustili s naší pomocí. Myslím, že na nás měli od Slevomatu kladné reference, a tak celkem bez přemýšlení sáhli po našem systému Keboola Connection (KBC). Jediné, co na své straně museli udělat, bylo napojení jejich interní databáze do KBC. Všechno ostatní se pak "nacvakalo" u nás online přes browser. KBC je pro ně dneska datawarehousem a místem, kde se data čistí, obohacují a míchají dohromady. Na konci těchto procesů se odesílají finální struktury do GoodData.
Zajel jsem za Petrem Homolou, abych z něj vytáhl pár informací a pocitů:
já: Ahoj Petře! Díky za tvůj čas a příležitost s tebou pokecat o tom, co v Keboola Connection kutíš nad datama a co z toho pak je v GoodData. Začněme tímhle: jak se změnily procesy kolem sbírání dat?
Petr Homola: Dat se sbírá a vyhodnocuje daleko více než předtím. Nově sbíraná data (například editační časy, počty revizí) nám dávají dobrý přehled o efektivitě našich procesů. Vše v Keboole Connection se navíc odehrává v mém oblíbeném jazyku SQL, takže stačilo jenom pochopit princip transformační vrstvy a bylo do pár dní hotovo. Úžasný je běh ETL nezávisle na našich serverech. Dnes můžeme měřit jakékoliv komplexnější vazby, například nákupní chování zákazníků odhlášených z emailingu. Měřit můžeme prakticky cokoliv na čemkoliv. Firemní data se zavedením GoodData/Keboola stala velmi cenným zdrojem informací pro všechna oddělení. Efektivnější přístup k informacím a možnost mít vlastní reporty, přizpůsobení dashboardů na míru, apod. jsou nedocenitelné. Rozhodně se poslední dobou nikdo neptá, jestli to umíme zobrazit/naprogramovat, pouze se ptají, jestli ty data už posíláme/taháme do Keboola Connection a jsou nebo nejsou napojena v GoodData.
já: Co dneska v GoodData přesně děláte?
Petr: Sledujeme tam veškerou statistiku a KPI firmy, např. last-day/týdenní/měsíční přehledy. A především dlouhodobý vývoj a výkon. Krásně se tam zobrazují trendy. S tím pak pracuje každý manažer, jenž chce data hned a přehledně zpracovaná. Adopce celého řešení proběhla skvěle. Máme teď BI platformu, která nám umožňuje dívat se na firemní data komplexně. GoodData prorostla celou firmou a nyní žijeme v naprosté symbióze. Pokud mi něco chybí, do 10 minut to tam díky Keboola Connection mám. Co se lidí týče, používá aktivně GoodData asi 40% - nejvíc obchodníci, management a marketing.
já: Dostáváte z toho odpovědi, které jsou nad rámec běžného reportingu? Myslím tím opravdové vytěžování znalostí.
Petr: Samozřejmě, Data Mining těch opravdových znalostí je strašně důležitý. Běžně se stává, že nacházíme v datech opravdu cenné informace, které bychom jinak nezískali. Někteří si uvědomují, že cokoliv v datech může být použito proti nim :) Nahradili jsme pocity z fungování za realitu z GoodData. GoodData se často rozebírá i na poradách, většinou ve spojení: “Ale na přehledu obchodníků je to jinak...” nebo “Tenhle deal má boží konverze...”. Ve spojení notebook a projektor se dají reporty stavět “on demand”, což dokáže neuvěřitelně rozpohybovat diskuzi. Například se nám povedlo do GD přenést kompletní data z emailingu, což má potenciál pro velkou optimalizaci.
já: Máš nějaký report, který měl svůj aha-moment a který můžeme publikovat?
Petr: Jasně! Potřebuju ho ukázat maličko anonymizovaný, ale myslím, že to nevadí. Povedlo se nám integrovat obrovské množství informací o emailingu a data z prodejů. Graf nám ukazuje metriky kolem prodejů v rámci segmentů z emailingu a pokud si dobře vzpomínám, hravě nám to rozdrtilo jednu hypotézu, kterou jsme delší dobu měli a pevně v ní věřili.
já: A co nějaký wow efekt? Něco jako "Do p*či! Kormidlo do leva!"?
Petr: Takhle bych to asi neřekl, ale jsi blízko :) Ten příklad s emailingem a obchodem se tomu trochu blíží. Obecně se dá říct, že před GoodData jsme neměli tak zjevné informace o prostředí, ve kterém podnikáme. Nyní se cítíme strašně sebejistí, dokážeme téměř všechno a velmi rychle a navíc s vypovídající hodnotou.
já: Co chystáš s Keboola / GoodData do budoucna?
Petr: Tlačím na ještě těsnější integraci do firmy. Akurátní a rychlé informace každému obchodníkovi na stůl. Rád bych tu viděl po ránu vysedávat lidi s kafem, croissantem a GoodData dashboardem v iPadu :-) Technicky ale připravuju hlavně rozšíření našeho ETL o pokročilejší analytiku a forecasting, rád bych dotáhl dynamickou segmentaci a trochu vylepšil existující metriky o GoodData Extensible Analytics Engine (XAE) a o poznatky z Keboola Academy.
já: Petře, co bys mi řekl na závěr? Když se ohlídneš, jaký to byl pro tebe rok? Jak se cejtíš po té dlouhé cestě?
Petr: Rozhodně je to výjimečná zkušenost, člověk se naučí nejen dělat statistiku a vytvářet diagramy, ale také ovládat a budovat celé řešení. Jelikož je CLOUD a BI poměrně stoupající trend, určitě se dá říci, že člověk ovládající tyto technologie se rozhodně neztratí. Jsem moc rád, že jsem ve Vykupto.cz a mám příležitost dělat na tomhle projektu. Co myslíš, měl bych si jít říct o větší plat? ;)
já: No tak to rozhodně! Šéf bude mít radost, k čemu tě navádíme :-)
Abych to nenechal úplně náhodě, zašel jsem ještě ke klukům ze Skrz.cz. Pro ty, kdo je neznají, Skrz.cz je největší agregátor slevových serverů. Díky své ojedinělé pozici se může pasovat do role "auditora" trhu. Oni vědí, kdo podvádí, vědí první, kdo krachuje, vědí prostě všechno. Poprosil jsem je o komentář k pozici Vykupto.cz na trhu, jak je ze svého pohledu vnímají, a zda na nich je něco zajímavého.
"Vykupto.cz se stabilně drží na 2. pozici mezi slevovými servery. Ačkoliv se pozice nemění, je zejména v roce 2013 znatelný nárůst obratu a získávání většího podílu na trhu. Oceňuji na spolupráci s Vykupto, že se vždy bavíme o kampaních jen v řeči čísel a rozhodnutí nepadají na základě emocí.", Petr Kováčik, ředitel vyhledávače slev Skrz.cz
K tomu jen dodám, že Petr Kováčik trefil hřebíček na hlavičku. "You can't manage what you can't measure"...
Přeju Vykupto.cz, ať se jim nadále daří a ať jim práce s daty přináší co nejvíc ovoce. Jsem rád, že k tomu můžeme svojí troškou přispívat!
P.S. Data pro BI projekt Vykupto.cz mají objem zhruba 10GB (40M řádků). Jejich interní data posílají přes REST API do datawarehouse, kde se míchají s daty, které automaticky získává náš Google Analytics a Google Drive extraktor. Nad daty běží čistící a transformační úlohy, které si navrhli, vyrobili a udržují in-house. Vše řídí Keboola Orchestrátor v2, který volá ostatní komponenty KBC, opět přes REST API. Denně jim k tomu dodáme zhruba 30 minut práce, kterou obstará server, objednaný ad-hoc přes službu Amazon EC2 SPOT. V GoodData mají logický model o cca 50 datasetech, kolem 300 reportů a větší desítky aktivních uživatelů. Pro sestavení celého řešení potřeboval Petr Homola konzultace v objemu 10:53 minut (trackovali jsme to přes paymo.biz:) a pak už jen svůj vlastní čas a přístup k naší dokumentaci. Vykupto.cz pravidelně platí za licenci GoodData projektu a za používání Keboola Connection. Dostupnost naší infrastruktury je vidět ve službě pingdom.com.