BI kuchyně: Seznam.cz a jejich "data-archeologický" tým - část 1.

Z kraje léta jsem s Michalem Buzkem dělal z Kanady po emailu rozhovor o tom, jaký je jeho pracovní svět. Než jsem to stihl punkově publikovat, vymklo se mi to z rukou. A tak teď představuju českou verzi rozhovoru po úpravě od Martina Brabce, jehož Obsahovou Agenturu jsme najali, aby nám pomohl s naším firemním blogem, kterým brzo začneme otravovat vaše životy :-) 


Investice do Business Intelligence se nám za tři měsíce vrátila desetinásobně, říká Michal Buzek, hlavní analytik Seznamu

Největší český internetový portál Seznam.cz vybudoval kromě vyhledávače konkurujícího Googlu také impérium prosperujících služeb – od vlastního e-mailu po inzertní weby a síť kontextové reklamy Sklik.

Jak využívá kolos o tisícovce zaměstnanců služby GoodData? A jak pomáhá zlepšovat výsledky obchodního týmu? To vše a mnoho dalšího najdete v dvoudílném rozhovoru s vedoucím analytiků Michalem Buzkem.


Jak to celé začalo?

Někdy kolem roku 2009 probíhalo v Seznamu výběrové řízení na Business Intelligence nástroj. Pavel Zima (tehdejší CEO Seznamu, dnes generální ředitel a místopředseda představenstva) tehdy přizval i GoodData. Já jsem byl v týmu, porovnával nabídky a dával doporučení vedení. Několikrát jsme se sešli se Zdeňkem Svobodou (spoluzakladatel GoodData), který nám předvedl, co to umí. Dostal od nás vzorek obchodních dat z Sauto.cz (inzertní web Seznamu zaměřený na prodej aut a motorek) a za pár dní už nám přinesl základní reporty včetně vizualizace.

Oproti licencovaným BI nástrojům to bylo strašně jednoduché a rychlé, pan Svoboda to navíc uměl i velmi přirozeně a nenásilně prodat.

Proč jste vlastně hledali Business Intelligence nástroj?

Potřebovali jsme se dostat z doby excelové, kdy si každý nosil na poradu vlastní report, pochopitelně s nestálou kvalitou dat. Také jsme tehdy měli asi čtyři obchodní systémy, účetní systém a elektronickou peněženku. Zkrátka, hledali jsme jednotný reportingový nástroj, ve kterém budeme mít všechna data s jednotnými metrikami.

A jak jste při tom narazili na Keboolu?

GoodData jsme používali už asi dva roky. Občas jsme požádali o úpravu datového modelu, ale do žádných větších věcí jsme se nepouštěli. Pak ale PR oddělení přišlo s tím, že GoodData umožňuje sledovat statistiky z firemních účtů na sociálních sítích. A protože nejlepší konektory na data z Facebooku a Twitteru dělala pro GoodData právě Keboola, objevili jste se na schůzce vy.

Jaký byl tvůj první dojem?

Konečně přišel někdo oblečený stejně jako lidi, které jsem potkával v Seznamu na chodbě. Žádní kravaťáci.

Začalo to tedy projektem pro vytěžení dat ze sociálních sítí?

Ano. Už předtím jsem chtěl v GoodData zkusit pár nových věcí. Rozšířit datové modely, více si hrát nad pohledy, o kterých jsem nevěděl, jestli pro ně nadchnu ještě někoho dalšího. Chtěl jsem taky zrychlit přidávání nových věcí, aniž bych musel oslovovat konzultanty z GoodData.

A do toho jste přišli vy, ukázali mi pár vychytávek jak vylepšit Dashboard v GoodData a pak i váš vlastní nástroj Keboola Connection. Nebudu kecat, taky se ke mně dostal post Tomáše Čupra (známý český podnikatel, zakladatel nejúspěšnější české variace na Groupon, Slevomat.cz, dnes CEO DámeJídlo.cz) o tom, jak jste mu změnili život :-)

Jak to pokračovalo?

V březnu 2013 jsme začali stavět nový projekt pro obchodní oddělení, kterým jsem chtěl dát obchodníkům zásadní důvod, proč používat GoodData. Už pár let jsme nakupovali data z monitoringu inzerce s útratami firem za velkoformátovou reklamu. Nijak zvlášť jsme ale jejich potenciál nevyužívali.

Nově jsme data z monitoringu v GoodData napojili na náš obchodní systém. Obchodníkům jsme tak dali do rukou jednoduchý nástroj, ve kterém si mohou o svém klientovi zjistit, kde a za co utrácí, v jakém období inzeruje nejvíce, a zda nezapomíná inzerovat i na Seznamu. Tím se posunul pohled na stávající nebo potenciální klienty ne o jeden, ale tak o pět levelů výš.

Bylo pro vás složité naučit se pracovat s Keboola Connection?

Ne, nemuseli jsme se nic extra učit. Datové transformace se  v Keboola Connection píšou v SQL, který náš tým ovládá. Já osobně jsem se do toho po pár týdnech docela dostal. Mojí oblíbenou hračkou je Sandbox, tréninkové prostředí, do kterého si posílám vstupní tabulky, a kde si ladím dotazy tak dlouho, dokud nevypadne odpovídající výsledek.

Co jste už zvládli vytvořit?

Náš obchod je docela velký a členitý, požadavky na přehledy v GoodData se tým od týmu liší. Jiné reporty chtějí lidé z Skliku, jiné tým specializovaný na velké klienty. Proto projekt pořád rozvíjíme, není to tak, že bychom jednou něco nastavili a měli pokoj. Ještě jsem ale nesetkal s požadavkem, který bychom pomocí Keboola Connection s GoodData nevyřešili. A to sbíráme podněty od kohokoliv.


A konkrétně?

V GoodData dnes máme několik projektů od sociálních sítí po sledování nákupního chování klientů. Ty například dělíme podle oborů, sledujeme jejich sezónnost z pohledu návštěvnosti kategorií na Firmy.cz (největší český katalog firem, patří pod Seznam.cz) a snažíme se je podle toho aktivně oslovovat. Obchodník si na svém dashboardu vybere kategorii, dostane se na report klientů, vidí jejich bonitu i útraty mimo Seznam. A přesně ví, koho a kdy oslovit. 

Jaká je na Keboola Connection a GoodData odezva v obchodním týmu?

Od obchodních manažerů, kteří díky tomu mají své lidi pod téměř 100% kontrolou, je zpětná vazba samozřejmě velmi pozitivní. Když od obchodního manažera s osmiletou praxí v Seznamu slyšíte, že si už svou práci neumí bez přehledů a informací z GoodData představit, tak se to poslouchá hezky.

Vyplácí se vám to finančně?

Po třech měsících běhu projektu jsem si prošel evidenci obchodních manažerů a očistil ji jen na peníze, o kterých 100% víme, že jsme je vydělali díky informacím z GoodData. Nemůžu říct přesná čísla, ale náklady na databázi a konzultace v řádu statisíců vyvážil více než pětimilionový výnos.

Takže vyplácí.

Jasně. GoodData navíc pomáhá peníze nejen vydělávat, ale i šetřit. Obchodník dnes může využívat svůj čas i energii jen tam, kde to má smysl. Neřídíme se už jen pocity, ale stále více daty. Vidíme přehledy nákladů do nejmenších detailů. Umíme najít příčiny nárůstů a přesně si zjistíme, co a jak nejvíc ovlivňuje výši zisku.

==========

Jak vypadají konkrétní reporty?  Kolik lidí v Seznamu dnes s daty vlastně pracuje? A už někoho z obchodníků kvůli podrobné analytice propustili? Pokračování rozhovoru s Michalem Buzkem najdete zde.