Cloud - vyhazujeme peníze oknem?

Máma mi vždycky říkala, ať si vezmu hypotéku a koupím si byt, že v pronájmu platím cizím peníze a až pronájem skončí, nic mi nezbyde. Že je lepší splácet to samé bance a že jsem divnej když nemám stavební spoření...

Tehdá, před ~11 lety, jsem se po civilce začal starat v První multimediální o servery. Časem jsme měli 3 racky v GTS Nagano, pár serverů v Casablanca, pár serverů v TTC u SuperNetworks (Zdeněk mi opakovaně kradl křížový šroubováky!:), rack serverů v kanceláři, switche Cisco Catalyst, optický konvertory, diskové pole, 2 nezávislé konektivity do kanceláře, hromadu OpenVPN linek, spoustu interních subnetů routovaných přes OSPF, telefonní ústřednu Daktelu a dedikovanej Windows server s Synergy ERP (peklo na zemi!), který se kupovalo na leasing. Všechno jsme vlastnili a bylo to "super" (hlavně v účetnictví - myslím, že to mělo celej vlastní šanon :-). 

Aby tohle drželo pohromadě, bylo potřeba řešit věci jako arp-proxy, konfiguraci routovacího daemona, jak si povídat s SCSI řadičem když odešel disk v RAID poli, nastavit spínanou zásuvku od APC, LVM v Linuxu, správný snapshoty disků, VLANy, dohledovej system Nagios, nasmlouvat si kopu skladový pohotovosti u dodavatele HW a mraky dalších věcí. Myslím, že jsem První multimediální na vybudování takový infrastruktury utratil za pár let několik milionů a po čase to byla jen kopa starýho železa.

To ale bylo před 10 lety. Dneska si v Keboole všechno pronajímáme. Od systému na správu zdrojových kódů, centrální analýzy logů, služby na profilling aplikací, autentizaci uživatelů, dohledový systém až po službu na řízení projektů… 

Zkusmo jsem prošel přijaté faktury a sepsal podle nich za co všechno někomu platíme. Měsíčně to vyjde na cca 300.000,- Kč a stoupá to (jsme firma o 20 lidech). Když nic jiného, bude třeba tenhle soupis pro někoho inspirací.

UPDATE: doplnil jsem ceny, pokud není napsáno jiné, jsou to finální ceny za měsíc používání. U OVH, AWS a GoodData cenu neuvedu.

github ($50)- repository zdrojových kódů, dáváme sem hlavně věci, co jsou veřejné
bitbucket ($10) - repository zdrojových kódů privátních věcí
papertrail ($125) - služba, kam posíláme logy a můžeme je tady analyzovat, nad logama se mohou pouštět různé dotazy, které je možné podle výsledku někam notifikovat, zkoušel jsem ještě Splunk Storm a Loggly, ale Papertrail nám sedl nejvíc
sendgrid ($10) - tohle je náš centrální mail relay ze serverů, nikdo nás podle IP nepovažuje za spammery a email traffic se dobře monitoruje
newrelic ($300) - serverový profiling aplikací, naprosto super věc, díky tomu vidíme, kde nám co vázne :-)
okta ($125) - nám zajišťuje správu hesel a autentizaci do jiných služeb, přičemž pro vstup do našeho okta.com portálu potřebujeme HW autentizační zařízení (smartphone), dobře se tu sdílí hesla do věcí, jako je firemní twitter (=vysoká bezpečnost přístupů) UPDATE: odpískal jsem Oktu, důvody jsou složité a nebudu je sem dávat
OVH (-) - nám dodává servery pro některé datové transformace, máme to někde na východě Kanady
PagerDuty ($49) - používáme pro distribuci notifikací (zalogované problémy detekuje Papertrail, který založí v PagerDuty "problém" a postará se, že se o něm dozvíme)
Paymo ($110) - tady trackujeme práci na projektech
Pingdom ($10) - nám nezávisle hlídá dostupnost serverů, kterou veřejně publikujeme
Evernote ($60) - máme firemní sponzorovanou skupinu, já ho miluju a jsem Evernote propagátor :)
Foocall ($40) - používáme na volání do zahraničí. v telefonu si tím vygenerujeme lokální telefonní číslo (pevnou linku), na kterou pak zavoláme a foocall hovor přesměruje kam potřebujeme. skvěle použitelné i na EDGE internetu, cena za minutu téměř zanedbatelná 
Google Apps ($120) (by netmail.cz) - emaily, dokumenty, BigQuery, hangouty, atd..
Trello ($20) - skvělá věc na správu projektů (hodně orientovaná na konkrétní úkoly), nediktuje vám žádnou metodiku, taková cloudová tabule s kartičkama
Vimeo ($12)- videoserver pro Keboola Academy video tutoriály
LiquidPlanner ($125) - ganttovy diagramy - řízení složitějších projektů :-)
GoToMeeting ($49) - hodně jsme to používali před Google Hangoutem, postupně ustupuje, ale pořád imho mnohem lépe fungující věc na online schůzky (nahrávání, fullscreen mod, app v telefonu, i pro lidi co nemají Google účet, ovládání cizí klávesnice, atd...)
Zendesk ($1380) - supportní systém, tady řídíme věci na support@keboola.com. Zendesk je zároveň obrovský zákazník GoodData
AWS (-) - sem nám teče nejvíc $$, v AWS máme servery, databáze, fronty, Redshift, DNS, CloudSearch, atd...
GoodData (-) - srdce našeho podnikání :-)
Apiary ($500 jednorázově) - v něm máme dokumentaci všech API, jsme hrdý držitel faktury číslo 1 :-)  
OpenBrand ($0) - tady máme naše brand assety :)
Dropbox ($0), Mailchimp ($0) - všichni znáte
+ pár "devel" věcí, jako je Travis ($0), Packagist ($0), aj.

Jsem přesvědčený, že před 10 lety by nemohla Keboola fungovat. Nedostali bysme se k tak klíčovým technologiím, jako je GoodData, Redshift, Papertrail, apod. Díky cloudu mohou (nejenom) firmy z mého seznamu pronajímat svoje služby v modelu "pay-as-you-go" - což nám dává možnost růst, měnit technologii a škálovat tak, jak je potřeba. Malá firma, jako jsme my, může směle přijímat výzvy, které byly dřív vyhrazené svalnatějším společnostem. Dneska se nebojím, že něco technicky nezvládneme. Vše je jen o chytrém návrhu architektury.

K otázce v nadpisu: určitě jo, ale s každou lopatou prachů vyhozenou oknem, nám do baráku leze nová příležitost. 
Díky za takový svět!

P.S. Co s tou mámou? Přišlo už bydlení v pronájmu do módy nebo mám něco začít hledat? :-)
  

16 responses
Proč na soukromé projekty používáte Bitbucket a ne GitHub jako na veřejné?
Máme v Bitbucketu 66 privátních repozitářů, ale platíme tam za 10 userů ($10/mo). V GitHubu vy nás to samé stálo $200/mo. Takže důvod mít privátní repo v Bitbucketu je přesně $2280 ročně.
Cili +- 3k na hlavu pri 20 clenech tymu kdyz nepocitam AWS, GoodData a OVH. To je podle me hodne slusne. Toho nikdy nebude clovek schopen docilit, pokud na tolik sluzeb, pokud by si je provozoval in-house, bude mit 5 "ajtaku" ve 24x7 modu.
Co je tak drahého na Zendesk? 1380USD mě přijde jako hrozná pálka. Jinak super seznam, díky.
Díky! Njn, $69 za agenta
Zendesk je drahej, protoze je to etalon - pro zacinajici firmu ma nejaky balicek se tremi agenty za par supu ve stylu "prvni davka zdarma". Jinak rozhodnuti GitHub vs. BitBucket mam uplne stejne - BitBucket je super pokud je hodne repozitaru, GitHub naopak pokud je hodne useru, ty pricingy se dobre doplnujou :o).
Nadpis mě vyděsil, ale jsem rád, že nejsme jediní kdo k takovému závěru došel. Taky jsme měli vlastní servery a pořád se to řešilo. Všechno jsme to zmigrovali do AWS, stojí to 4x tolik, ale je klid.
Petr Soukup> jj, trénuju bulvární titulky :-)
Peknej seznam....ale co budete delat, az se nekdo na sendgrid nastve jako se seznam nastval na mailchimp a zablokuje ho? Co budete delat, az oktu nekdo hackne a uniknou ji data klientu, jako se to stalo evernote? Podle me na jakoukoliv kritickou infrastrukturu (= infrastrukturu, jejiz tydenni vypadek je problem) a na citliva data (=data, ktera si nenasprejujete na fasadu domu) je cloud proste spatna cesta.
Až se někdo naštve na Sendgrid, tak to pravděpodobně nebudeme řešit - je to email, nic s tím neuděláme. Ale kdyby nás to štvalo, můžeme použít Amazon SES nebo jinou službu, co nám udělá mail relay. Dneska nám Sendgrid dává velkou přidanou hodnotu (v monitoringu poslaných emailů napříč celou infrastrukturou). Stojí nás to $10 a nedává mi smysl to řešit po svém. Pokud si to po svém vyřeším, co udělám, až někdo mojí IP dá na spamhaus? Dneska za mě Sendgrid řeší, aby v RBL listech nebyl. Je to pro mě skvělé! Až někdo hackne Oktu, budu řešit to samé, co bych řešil, až hackne mě. Předpokládám, že Okta si toho hacku všime podstatně líp než já - je to jejich business. My se věnujeme tomu, aby běžely extrakce dat, Okta se věnuje tomu, aby běžel jejich identity management. Je to prostě stejné, jako se mi nevyplatí si udělat doma moře a chovat mořské ryby - prostě si je koupím. Každý dělá co umí nejlíp.
Hezký den, děkuji za podnětný článek. Budu mít zřejmě hloupý dotaz... Jak v praxi integruje Zendesk konkrétní telefonní číslo helpdesku? Má přímo svého "SIP klienta", případně umí integrovat i třeba klasické mobilní číslo? Velmi děkuji za upřesnění.
Dobrý den, Ondřeji! Vím jen o tomhle: http://www.zendesk.com/product/features/voice Je ale docela možné, že existuje nějaké 3rd rozšíření.
Zdravím, díky za zveřejnění zajímavého seznamu. Prozradil byste jaká služba nahradila Oktu?
@Petr Krátký: Dobrý večer! Kde to jde, používáme přihlášení přes Google účet. Společná hesla (firemní twitter, aj.) jsem měl v plánu sdílet přes nový 1Password, kde je cloudová klíčenka, ale zatím jsme to neudělali.
2 visitors upvoted this post.