Spousta lidí se mě ptá, proč jsme se do toho pustili a přes půl roku jsme se zasekli na tom, že běháme jak trotli po firmách, vymejšlíme jak to udělat, aby to security povolila, jak přesvědčit vedení ve firmách, že je to super nápad a že se musí změnit a inovovat, jinak zemřou, a že prostě nejsme v Silicon Valley, aby mohli mít tisíc nejchytřejších lidí z dané oblasti na světě, a že se to prostě musí dělat jinak…že se musí otevřít a crowd sourcovat…
Pravdou je, že nás to baví. Baví nás to proto, že vidíme v každodenní práci Kebooly, jak data mění lidi a firmy, jak Demokratizace dat pomáhá posouvat firmy dopředu a vydělávat peníze. Vždycky se snažíme, aby každý dolar, který klient utratí, se mu několikanásobně vrátil, a to v době řádu týdnů a ne roků. No, a tím, že děláme s daty, je naše práce krásně viditelná a měřitelná. Čísla nelžou.
Začátkem roku jsme s Keboolou chodili do velkých, klasických firem, částečně proto, že jsme chtěli, a částečně i díky mému předchozímu angažmá s netmailem a Google Cloudem, kde prostě již nějaké kontakty byly a lidi data zajímala.
Zjistili jsme fakt zajímavou věc. Zjistili jsme, že i když ve velkých firmách pracují šampóni, co mají boty z krokodýlí kůže, kapesníček sladěnej s košilkou a jsou bezvadně vyfitkovaní (ano, takoví lidé fakt existují a vím, z pohledu z vnitra těch firem je těžké si to představit. Ale kdyby bylo třeba, juknětě na Václava a je to prostě tam :)), tak to prostě nejsou ti samí manažeři, jako byli před deseti lety. Kupodivu to jsou super vzdělaní lidé, s obrovskou praxí v zahraničí, kteří fakt chtějí ve svých firmách dělat super věci a být na ně hrdí. Jen prostě mají občas problém to vrcholnému managementu ukázat. Moje teorie je, že je to tím, že nemají parťáky na straně dodavatelů. Každý dodavatel, když vleze do obří firmy, se posere, přestane být sám sebou a začne se podřizovat systému, o kterém si myslí, “že tak je.”
My jsme začali do těch firem chodit proto, že jsme chtěli. Nic nás nenutilo. Zajímali nás prostě ty lidi a jejich problémy. Necpali jsme jim “zázračný model, který teď vyřeší všechny problémy” a jen za mrzkých 30MKč.
Naopak, snažili jsme se, a snažíme, pochopit, jak operují a co je trápí. Zároveň si validovat naši teorii Demokratizace dat a demystifikovat BI. Myslíme si, že je to prosté. Každý má mít svá data neustále k dispozici a moci si sám, levně a hned odpovídat na datové dotazy. Třeba tak, že když chci vědět, jakej produkt mám naložit do kontejneru, který zítra vyplouvá z Šanghaje, a je tam jedna volná paleta, tak se sám podívám na trendy v reklamě, objednávky v kategoriích, četnost stížností a počet vratek. Spočítám si skutečnou hodnotu produktu a během 5 minut odpovím.
No prostě, viděli jsme úplně stejné lidi, kteří čtou stejné weby jako my či vy a kteří chtějí inovovat a chápou, že jedinou cestou je to vytáhnout ven a “olizovat si mozky” s ostatníma.
A tak jsme se s nima spojili a uvidíme.
Celý je to jeden velkej experiment a já upřímně obdivuji ty naše parťáky ve firmách. Jak ty, kterým se to podařilo a prošlapali celou korporátní byrokracií, tak i ty, kteří se fakt snažili, ale prostě se to zatím neseběhlo ve správný čas:)
No, a když jsme měli přislíbená data, tak teprve začalo hračkářství. “Já bych si chtěl vyzkoušet forecast.io.” ”No, tak jim napiš, ne?” hmm…a oni odpověděli, že ano. Zajímavé…a co když zkusíme API x…to už je velký hráč…ANO…pak se samo ozvalo HP, a že nám půjčí Verticu a Autonomy. No, a tady nám teda vážně vzrostlo drzé čelo a řekli jsme si, že když už, tak už, a šli jsme za SAS a SAPem a pár dalšíma obříma enterprise hráčema a ukázalo se, že vlastně všichni chtěj a připraví nám Cloudové instance na víkend.
Takže SUPER !!!!
Jukněte na webík http://enterprise.hackathon.bi a přijďte se zapojit 17.10. a uvidíme, jaká to bude sranda.
Jo a followujte nas @hackathonBI
Cus :)
Pavel